Janka Šimkovičová: Pribrala som najmä vtedy, keď som nepočúvala samu seba
Každý človek má v sebe určitý vnútorný hlas, ktorý sa ozýva, keď nepostupujeme správne. Ak ho však nepočúvame či potláčame, môžeme dosiahnuť presne opačné výsledky, než po akých túžime. „Pribrala som najmä vtedy, keď som nepočúvala samu seba. Jedla som málo alebo som si napríklad nedopriala dostatočnú regeneráciu po tréningoch," opisuje trénerka power jogy a kreatívna riaditeľka CVIČTE.SK Janka Šimkovičová. Jej cesta k pravidelnému pohybu a správnemu stravovaniu bola dlhá a vyžiadala si budovanie sebadisciplíny.
Šliapneš ako trénerka občas mimo v stravovaní a podarí sa ti pribrať?
Boli obdobia, kedy sa to stávalo, no bolo to z jednoduchého dôvodu. Vôbec som nepočúvala samu seba. Každý má ten svoj vnútorný hlas a my vieme, kedy robíme veci zle, a je úplne jedno, či pri stravovaní alebo iných činnostiach. Ale zvykneme ho potláčať, pretože práve v tej chvíli nás motivuje niečo iné. Stávalo sa mi, že som sa napríklad zvykla pretrénovať, ale k tomu som si neprispôsobila výživu. Telo bolo potom unavené, chýbala mu potrebná regenerácia. Vtedy neviete dosiahnuť ani výsledky. Niekedy som sa nepočúvala a jedla som napríklad málo. Keď jete príliš málo v porovnaní s energickým výdajom, telo si začne strážiť tuky, nechce ich pustiť, pretože prijíma málo živín. Je dôležité počúvať sa a vnímať to, kde sa nachádzame a čo vlastne chceme.
Zhrešíš aj v súčasnosti?
Ja si nehovorím, že zhreším, ale že si doprajem. Je však otázka, že čo. Napríklad hamburger či hranolky do môjho jedálnička nepatria. Sú to vyprážané jedlá, ktoré jednoducho nejedávam. Keď som pochopila podstatu toho, prečo vyprážané jedlá nie sú zdravé a čo z dlhodobého hľadiska spôsobujú, myslím si, že to uvedomenie si dôsledkov prevážilo chuť. No chuti na vyprážané jedlá sa dá zbaviť, pretože napríklad čím viac zeleniny som do jedálnička začala rokmi pridávať, tým viac sa začala strácať chuť na sladké, mastné a vyprážané jedlá. Tým chcem povzbudiť všetkých, ktorí s tým bojujú, že sa to dá. A keď už mám vypichnúť niečo, čo si dám a nie je to zdravé, tak je to pohár červeného vína.
Je život trénerov len o cvičení a správnom stravovaní?
Niekedy som si to myslela a dnes si myslím, že život, nielen trénerov, ale všetkých, by mal byť hlavne o psychickej pohode. Dostať sa čo najviac do rovnováhy a vymaniť sa zo stresu, nežiť pod stresom. Na to vplýva mnoho faktorov, to nie je len strava a pohyb. To je aj o tom, do akej miery máme kvalitný spánok. Či sme v chronickom a permanentnom strese. Krátkodobý stres je v poriadku, je to také nabudenie, adrenalín. Ale ten permanentný už naozaj zhoršuje kvalitu života.
Aké bolo tvoje najdlhšie obdobie necvičenia alebo nie úplne dobrého stravovania?
Nebola som od malička veľmi aktívna a nestravovala som sa hneď zdravo. Ono to prišlo postupne, začalo sa to formovať po vysokej škole. Týmto chcem všetkých povzbudiť, že nečakajme zázraky hneď, zo dňa na deň, z týždňa na týždeň a ani z mesiaca na mesiac. Nečakajme, že všetko pôjde hladko, že budeme pravidelne cvičiť, že zrazu budeme jesť len zdravo. Ja som sa toto učila roky. Každým jedným mesiacom prichádzali nové veci, viac som silnela, hlavne mentálne. To je dôležité, vydržať a neprestať. Aj ja som mala neuveriteľne dlhé pauzy v cvičení. Necvičila som napríklad tri mesiace, potom som začala. Dnes už nevynechávam, ale sú to roky, kým som sa naučila pravidelnosti.
Prečo si sa rozhodla podporiť kampaň VšZP zameranú na pohyb a správne stravovanie?
Som rada, že som súčasťou tejto kampane a že vôbec vzniká, a to z jediného dôvodu. Viem, aký bol život bez pohybu, a viem, aký je teraz. Pohyb nie je len o tom, že chcem byť štíhla, to je prevencia, zdravie, je o tom, že začneme rozmýšľať pozitívne, že získavame nadhľad nad životom, že dokážeme pracovať s emóciami, nezlostíme sa na niekoho iného, ale že jednoducho vstanem, a keď som frustrovaná, idem si zabehať alebo si zacvičím jogu. Pohybom sa dokážem negatívnych pocitov zbaviť. Myslím si, že na Slovensku je prevencia veľmi podceňovaná. Prevenciou dokážeme predchádzať mnohým veciam, ako napríklad diabetu, vysokému krvnému tlaku a všetkému, čo si obezitou spôsobujeme, tu vôbec nemusí byť.